Theatre / News

Nominees for 2020 WhatsOnStage Awards announced

Check out the full list and vote for your favourite now.

The nominees for the forthcoming 20th annual WhatsOnstage Awards have been announced.

Audience members can now vote for who they want to see take home an award when the winners are announced at the star-studded ceremony, taking place at the Prince Of Wales of Theatre on Sunday 1 March 2020.

This year sees Ticketmaster sponsor the award for Best New Play, with The Doctor, The Son, My Beautiful Laundrette, Life of Pi and Appropriate nominated.


Here’s the full list of nominees:

Best Actor In A Play Sponsored by Edwardian Hotels
Tom Hiddleston – Betrayal at Harold Pinter Theatre
Andrew Scott – Present Laughter at The Old Vic
Matt Smith – Lungs at The Old Vic
Wendell Pierce – Death of a Salesman at Young Vic / Piccadilly Theatre
Laurie Kynaston – The Son at Kiln Theatre / Duke of York’s Theatre

Best Actress In A Play Sponsored by Tonic Theatre
Claire Foy – Lungs at The Old Vic
Zawe Ashton – Betrayal at Harold Pinter Theatre
Hayley Atwell – Rosmersholm at Duke of York’s Theatre
Sharon D Clarke – Death of a Salesman at Young Vic / Piccadilly Theatre
Juliet Stevenson – The Doctor at Almeida Theatre

Best Supporting Actor In A Play
Alexander Vlahos – Peter Pan at Park Theatre
Charlie Cox – Betrayal at Harold Pinter Theatre
Hareet Deol – My Beautiful Laundrette at A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
Hammed Animashaun – A Midsummer Night’s Dream at Bridge Theatre
Giles Terera – Rosmersholm at Duke of York’s Theatre

Best Supporting Actress In A Play
Ria Zmitrowicz – The Doctor at Almeida Theatre
Isabella Pappas – Appropriate at Donmar Warehouse
Monica Dolan – All About Eve at Noël Coward Theatre
Sophie Thompson – Present Laughter at The Old Vic
Indira Varma – Present Laughter at The Old Vic

Best Actor In A Musical Sponsored by Dewynters
David Hunter – Waitress at Adelphi Theatre
Sam Tutty – Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Jac Yarrow – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Oliver Tompsett – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Charlie Stemp – Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Best Actress In A Musical Sponsored by Café de Paris
Lucie Jones – Waitress at Adelphi Theatre
Katharine McPhee – Waitress at Adelphi Theatre
Miriam-Teak Lee – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Tracie Bennett – Mame at Hope Mill Theatre
Zizi Strallen – Mary Poppins at Prince Edward Theatre

Best Supporting Actor In A Musical Sponsored by The Umbrella Rooms
Joe Sugg – Waitress at Adelphi Theatre
Jack Loxton – Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Jordan Luke Gage – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Oscar Conlon-Morrey – Only Fools and Horses the Musical at Theatre Royal Haymarket
Jason Donovan – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium

Best Supporting Actress In A Musical Sponsored by Newman Displays
Laura Baldwin – Waitress at Adelphi Theatre
Marisha Wallace – Waitress at Adelphi Theatre
Cassidy Janson – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Melanie La Barrie – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Rachel Tucker – Come From Away at Phoenix Theatre

Best New Play Sponsored by Ticketmaster
The Doctor – Robert Icke at Almeida Theatre
The Son – Florian Zeller at Kiln Theatre / Duke of York’s Theatre
My Beautiful Laundrette – Hanif Kureishi at A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
Life of Pi – Lolita Chakrabarti at Sheffield Theatres
Appropriate – Branden Jacobs-Jenkins at Donmar Warehouse

Best Play Revival Sponsored by JHI Marketing
Betrayal at Harold Pinter Theatre
Death Of A Salesman at Young Vic / Piccadilly Theatre
Present Laughter at The Old Vic
A Midsummer Night’s Dream at Bridge Theatre
Lungs at The Old Vic

Best New Musical Sponsored by h Club London
Waitress at Adelphi Theatre
& Juliet at Shaftesbury Theatre
Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre
Come From Away at Phoenix Theatre
Only Fools and Horses the Musical at Theatre Royal Haymarket

Best Musical Revival Sponsored by Concord Theatricals
Mary Poppins at Prince Edward Theatre
Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Mame at Hope Mill Theatre
9 to 5 The Musical at Savoy Theatre

Best Off-West End Production Sponsored by Les Misérables
Fiver at Southwark Playhouse
The View UpStairs at Soho Theatre
High Fidelity at The Turbine Theatre
Preludes at Southwark Playhouse
Falsettos at The Other Palace

Best Regional Production Sponsored by MTI Europe
Mame at Hope Mill Theatre
The Color Purple at A Curve Leicester and Birmingham Hippodrome co-production
Life Of Pi at Sheffield Theatres
My Beautiful Laundrette at A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
West Side Story at Royal Exchange, Manchester

Best Choreography
Fabian Aloise – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Bourne – Romeo And Juliet – UK tour
Kelly Devine – Come From Away at Phoenix Theatre
Jennifer Weber – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Nick Winston – Mame at Hope Mill Theatre

Best Costume Design
Lez Brotherston – Romeo And Juliet – UK tour
Katrina Lindsay – Small Island at National Theatre
Rob Howell – Present Laughter at The Old Vic
Philip Witcomb – Mame at Hope Mill Theatre
Paloma Young – & Juliet at Shaftesbury Theatre

Best Direction Sponsored by LOVEtheatre
Marianne Elliott and Miranda Cromwell – Death of a Salesman at Young Vic / Piccadilly Theatre
Robert Icke – The Doctor at Almeida Theatre
Jamie Lloyd – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Warchus – Lungs at The Old Vic
Matthew Warchus – Present Laughter at The Old Vic

Best Graphic Direction Sponsored by Hexagon Print
& Juliet – Dewynters
Captain Corelli’s Mandolin – Muse Creative Communications
Equus – Feast Creative
Evita – Feast Creative
Rosmersholm – Bob King Creative

Best Lighting Design Sponsored by White Light
Jon Clark – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Ben Cracknell – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Howard Hudson – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Jessica Hung Han Yun – Equus – UK tour
Tim Lutkin and Hugh Vanstone – Present Laughter at The Old Vic

Best Musical Direction
Ian Eisendrath, Alan Berry and team – Come From Away at Phoenix Theatre
Kimberly Grigsby – The Light In The Piazza at Southbank Centre
Alex Parker – Mame at Hope Mill Theatre
John Rigby – Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium
Alan Williams – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre

Best Set Design Sponsored by Sine Digital
Soutra Gilmour – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Soutra Gilmour – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Rob Howell – Present Laughter at The Old Vic
Robert Jones – The Light In The Piazza at Southbank Centre
Rae Smith – The Night Of The Iguana at Noël Coward Theatre

Best Sound Design Sponsored by Stage Sound Services
Ben Harrison – Mame at Hope Mill Theatre
Nick Lidster – Evita at Regent’s Park Open Air Theatre
Gareth Owen – & Juliet at Shaftesbury Theatre
Gareth Owen – Come From Away at Phoenix Theatre
Mick Potter – The Light In The Piazza at Southbank Centre

Best Video Design Sponsored by PRG
Jon Driscoll – Small Island at National Theatre
Will Duke – Grief Is The Thing With Feathers at Barbican Theatre
Andrzej Goulding – & Juliet at Shaftesbury Theatre
P J McEvoy – Falsettos at The Other Palace
Ewan Jones Morris – A Very Expensive Poison at The Old Vic


Still looking for your West End fix? Head over to our dedicated West End Guide where you can read more reviews, news and announcements and book tickets to over 60 shows.

Share post